Müşteri ( iç – dış ) memnuniyeti günümüzde birçok şirket tarafından önemsenmekte ve sadık müsteri için vazgeçilmez bir kriter olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, çalışanların verdikleri hizmet kalitesini ölçerek performans puanına dahil edilmeye başlanmıştır. Pozisyon itibariyle iç müşterilere (çalışma arkadaşları) veya dış müşterilere (şirketin müşterilerine) hizmet veren çalışanların sundukları hizmeti değerlendirme anketi ile ölçerek hem çalışanların hemde şirketin müşteri memnuniyetini ölçebilirsiniz.

İç Müşteri Memnuniyeti

İç müşteri memnuniyetine verebileceğimiz en güzel örnek İnsan Kaynakları departmanıdır. Tüm şirket çalışanlarına hizmet veren İK departmanının performans değerlendirmesinde, hedefleri ve yetkinlikleri kadar önemli olan müşteri memnuniyeti önemli yer tutmaktadır. İK çalışanları, hizmet verdiği çalışanlar tarafından değerlendirilerek memnuniyet performansı ölçülecektir.

Dış Müşteri Memnuniyeti

Hizmet odaklı şirketlerde büyük önem taşıyan müşteri memnuniyeti, günümüzde birçok kuruluşun üzerinde durduğu önemli konudur. Pazarlama ve satış departmanlarının dışında, müşteri ile birebir ilişkide olan(danışmanlık vb.) çalışanların verdikleri hizmetin kalitesini ve memnuniyetini ölçerek performans hesaplamasına dahil edebilirsiniz. Müşterilerinize göndereceğiniz değerlendirme formu ile şirketinizin müşteri memnuniyetinide kolayca ölçümleyebilirsiniz.